Ana Sayfa

LİSANS - ÖNLİSANS ADAY ÖĞRENCİ

Engelli Öğrenci Birimi

Haliç Üniversitesi Engelli Öğrenciler Danışma ve Koordinasyon Birimi; engelli öğrencilerimize  akademik hayatta fırsat eşitliği sağlamayı, karşılaştıkları  zorlukları ve engelleri önleyici düzenlemeleri yapmayı ve birey olarak bağımsızlıklarının geliştirilmesine destek olmayı hedefleyen bir birimdir.

Haliç Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı olarak görev yapar. Yüksek Öğrenim Kurumları Özürlüler Danışma ve Koordinasyon Yönetmeliğine parallel olarak kurulmuştur. 2018 yılı itibarı ile Haliç Üniversitesi Engelli Öğrenci Birimi Yönetmeliğini oluşturarak çalışmalarına başlamıştır.

Amacımız:

Haliç Üniversitesine kayıtlı veya yeni kayıt yaptıracak engelli öğrencilerimizin öğrenimlerini sürdürdükleri sırada fiziksel psikolojik barınma ve sosyal alanlarla ilgili ihtiyaçlarını tespit ederek, Karşılanması için yapılması gerekenleri belirleyip engelsiz yaşamlarını sağlamaya yardımcı olmaktır.

Hedefimiz:

Haliç Üniversitesi’nde yükseköğrenimini sürdüren engelli öğrencilerimize istekleri doğrultusunda her türlü konuda destek olabilmek ve tüm engellerin aşıldığı bir üniversite oluşturulmasına katkı sağlamak ve kurulmuş olan engelli öğrenci birimimizi aktif olarak kullanılmasını sağlamaya çalışmaktadır.

Haliç Üniversitesi’nde Öğrenim Görmekte Olan Engelli Öğrenci Sayısı:

FAKÜLTE/BÖLÜM ENGEL DURUMU ENGEL %'Sİ SAYI
BESYO/Spor Yöneticiliği Bedensel Engelli 49 1
Konservatuvar/ Türk Müziği Görme Engelli 78 1
Konservatuvar/ Türk Müziği Görme Engelli 80 1
Konservatuvar/ Türk Müziği Otizm 49 1
Konservatuvar/ Opera Görme Engelli 50 1
Konservatuvar/ Opera Otizm Belirtilmemiş 1
Konservatuvar/ Opera Otizm 40 1
Konservatuvar/ Opera Otizm Belirtilmemiş 1
Konservatuvar/ Opera Bedensel Engelli 92 1
(Tekerlekli sandalyede)
Konservatuvar/ Türk Müziği Ruhsal, zihinsel 80 1
Fen-Edebiyat Fakültesi/Moleküler Biyoloji ve Genetik Kronik böbrek yetmezliği 60 1
İşletme Fakültesi/İşletme Türkçe Bedensel 57 1
Güzel Sanatlar Fakültesi/Grafik Tasarım Bendensel(Tekerlekli sandalye) 90 1
Güzel Sanatlar Fakültesi/Grafik Tasarım Crohn Hastalığı (sms) 90 1
 • Engelli Öğrencilerimize talepleri doğrultusunda psikolog desteği sağlanarak üniversiteye koordine olabilmeleri açısından çeşitli çalışmalar yürütülmüştür.
 • Yerleşkemizde bulunan asansör engelli öğrencilerimizin kullanabileceği şekilde revize edilmiştir. ( Sesli Komut Sistemi, tuşlar üzerinde kabartma ve engelli rampası)
 • Şişhane Yerleşkesinde engelli wc’si yapılmıştır.
 • Yerleşkesinde bulunan asansörler engelli öğrencilerimizin kullanabileceği şekilde revize edilmiştir.  (Sesli Komut Sistemi, tuşlar üzerinde kabartma )
 • Sütlüce Yerleşkesinde bulunan engelli wc’leri yeni yönetmeliğe göre revize edilmiştir.
 • Ders materyalleri engelli öğrencilerimiz için alternatif formatlarda sunulmuştur.
 • Üniversitemizde engelli öğrenci sayısı fazla olmamakla birlikte kurulan komisyonlar aracılığıyla, sorunların doğrudan iletilmesi ve ivedilikle çözüme kavuşturulması hususunda çalışmalar yapılmıştır.
 • Üniversitemiz yerleşkelerinde görme engelliler için yürüyüş yolu çalışması devam etmektedir.

Engelli Öğrencilerimize Yönelik Çalışmalarımız:

 • Engelli öğrencilerimizle ilgili olarak birimimiz hakkında bilgilendirme broşürleri için çeşitli çalışmalar yapılmaktadır.
 • Öğrencilerimizle iletişime geçerek birimimizden haberdar olmalarını sağlayıp, yaşadıkları sıkıntıların çözülmesi için  komisyonlar kurularak engelli öğrencilerimizle tanışma toplantısı düzenlenmiştir.
 • Üniversitemiz Genel Sekreterliği, SKS,  İSG Uzmanı, Yapı İşleriyle birlikte çeşitli toplantılar yapılarak üniversitemizde engelli öğrencilerimizin yaşadığı veya yaşayabileceği sıkıntılar üzerine yerleşkelerimizde yapılması gerekenler üzerine çalışmalarımız devam etmektedir.
 • Geçtiğimiz yıllardan farklı olarak yapılan çalışmalar öğrencilerden gelecek isteklere göre şekil almaya başlamıştır.
 • Öğrencilerimizle irtibata geçerek birimimizden haberdar olmalarını sağlayıp durumlarıyla alakalı olarak yaşadıkları sıkıntıları çözemedikleri taktirde birimimize başvurabileceklerine dair bilgi vermekteyiz.
 • “Yükseköğretim Kurumları Özürlüler Danışma ve Koordinasyon Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”in 11.maddesine istinaden Üniversitemizde Engelli Öğrenci birimi kurulmuştur