Kulüp

LİSANS - ÖNLİSANS ADAY ÖĞRENCİ

Gönüllülük Kulübü

Gönüllülük Kulübü 10 Aralık 2013 yılında T.C. Haliç Üniversitesi bünyesinde kurulmuştur. Gerek Haliç Üniversitesi gerek İstanbul’da bulunan diğer üniversitelerden de dâhil olmak üzere 900’ü aşkın gönüllüsü ile 15 farklı sürdürülebilir proje gerçekleştirmektedir. Bu gücünü hiçbir kar amacı gütmeyen kişi ve kuruluşlardan sağlamaktadır. Toplum ve birey eğitimini sosyal düzeyde inceleyerek doğru şekilde duyurmayı amaçlamaktadır.


2013’ten bu yana;

  • Çocuklarımızın geleceğine umut olmayı,
  • Huzurevindeki yaşlılarımızın yalnızlığını azaltmayı,
  • Hayatını hastanede sürdürmek zorunda kalan her yaştan insanın bu zor süreçlerinde yalnız hissetmelerini önlemeyi,
  • Barınak da bulunan hayvan dostlarımıza yardımlar toplayarak onları düzenli olarak ziyaret etmeyi,
  • Toplumun farklı kesimlerine hitap eden ve farkındalık oluşturmayı amaç edinen sempozyumlar yapmayı ve en önemlisi de ülkemiz ve dünyamız için faydalı bireyler yetiştirmeyi hedeflemektedir.

Bu kapsamda her yıl bir çok proje yürütülmektedir. Bu projeler;

ASIRLIK ÇINARLAR PROJESİ

Huzurevine yapılan ziyaretlerle yaşlılarımızın eğlenceli vakit geçirmesini ve çeşitli etkinlikler yaparak ince motor becerilerini geliştirmeyi amaçlayan bir sosyal sorumluluk projesidir.

Şimdiye kadar Göztepe Semiha Şakir Huzurevi, Asude Huzurevi ve İzzet Baysal Huzurevi olmak üzere 3 farklı huzurevinde faaliyet göstermiştir.4 senedir yürütülen projemiz, İzzet Baysal Huzurevi’nde aktif bir şekilde devam etmektedir. Projemizde her hafta huzurevine farklı bir etkinlik fikriyle giderek yaşlılarımızın yaratıcılıklarıyla çeşitli objeler tasarlıyoruz. Bu zamana kadar ahşap kutu boyama, mum yapma, ebru, kozalak boyama, takı yapımı, bez çanta boyama, kar küresi yapma vb. çeşitli etkinlikler yaptık. Ayrıca etkinlik dışında onlarla sohbet edip istedikleri oyunları onlarla beraber oynuyoruz. Böylelikle hem eğlenceli vakit geçirmiş oluyorlar hem de yaptıkları etkinliklerden kendilerine anı kalacak bir eşyaya sahip oluyorlar.

BENİM GELECEĞİM PROJESİ

Benim Geleceğim Projesi ile eğitime sürdürülebilir ve nitelikli destek sağlamayı hedefliyoruz. Ayrım gözetmeksizin Türkiye’nin 81 ilindeki köy okullarında ihtiyaç durumuna göre bilişim teknolojileri sınıfı, kütüphane, sosyal aktivite sınıfı, anasınıfı, oyun odası gibi kalıcı alanlar inşa ediyoruz. Ayrıca çocuklarla çocuk istismarı, işaret dili, ebru, tiyatro gibi her okulda en az 15 farklı atölye çalışması ile vakit geçirip etkinlikler düzenleyip çocuklara rol model ve umut ışığı oluyoruz. Benim Geleceğim Projesi, her yıl ortalama 3 kez düzenleniyor ve her projede yakın 2 il seçilip en kötü durumdaki köy okulu belirleniyor. İhtiyacı olan atölye, sınıf veya tüm okul tadilata alınarak geleceğimize en anlamlı yatırımı yapıyor ve okul öğrencilerinin  kendilerini değerli hissetmelerini sağlıyoruz.

DÜŞ KITABIM PROJESİ

“Hayal dünyasına değer veren bir gelecek inşa etmek istiyoruz”. Bu motivasyonla hareket eden bir proje düşünün ki; köy okullarımızda çizgi roman kütüphanesi olsun, çocuklar çizgi dünyadan beslenme imkanına sahip olsun.

2017 Mart ayında hayata geçen Düş Kitabım, Köy Okullarını çizgi romanlar ile buluşturuyor. İlk aşamada çizgi roman okuyucu kitlesine ulaşan proje; çizgi roman destekçilerinden, çeşitli sahaflardan ve yayın evlerinden çizgi romanlar topluyor. Proje Tarihi geldiğinde “Benim Geleceğim” Projesi ile birlikte hareket eden çizgi romanlar köy okullarındaki çocuklar için kütüphanelere dönüşüyor. Bir yandan çocukların imkanlarını çeşitlendirmeye çalışan proje, bir yandan çocukların ufuklarını zenginleştirmeyi amaçlıyor. Düş Kitabım; Bartın, Trabzon, Malatya, Hatay, Şanlıurfa, Diyarbakır, Samsun, Karabük, Ağrı olmak üzere toplam 9 ilde ve 10 okulda başarılı bir şekilde hayata geçti. Aktif olarak çizgi roman toplamaya devam ediyor ve hayal dünyasına değer veren bir gelecek inşa etmek üzere yola devam ediyor.

GEL OYNA PAYLAŞ PROJESİ

Gaziosmanpaşa Fizik Tedavi Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü ve Haliç Üniversitesi Gönüllülük Kulübü öncülüğünde başlattığımız proje; Gaziosmanpaşa Fizik Tedavi Eğitim ve Araştırma Hastanesindeki ve Özel Bağımsız Yaşam Rehabilitasyon Merkezindeki bedensel ve zihinsel engelli 5-17 yaş arası çocuklarla gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk projesidir. Amacımız; Tedavi gören çocukların tedavi süreçlerine katkıda bulunmak, yeteneklerini desteklemek, moral-motivasyon düzeylerini yükseltmek, sosyal bir ortam sağlayıp verimli zaman geçirmelerini, sevgi ve güvenilir ortam oluşturmayı amaç edindik.

MİNİK KAHRAMANLAR ATÖLYESİ PROJESİ

Haliç Üniversitesi Gönüllülük Kulübü kapsamında 2017 yılında başlatılan Minik Kahramanlar Atölyesi Projesi ; Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Bahçelievler MedicalPark Hastanesi, Sarıyer Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi görmekte olan 3-18 yaş aralığındaki kanser hastası çocuklarla gerçekleştirilen bir sosyal sorumluluk projesidir.

Amacımız; Çocuklarımıza sanat atölyeleri sunarak hayal güçlerini genişletmek ve uzun süre hastanede kalmanın yol açtığı öğrenme geriliğini önlemektir.

NAR HAREKATI

Nar Harekatı devlet koruması altındaki çocuklarla her hafta sonu etkinlik yapmaya yönelik bir sosyal sorumluluk projesidir. İlgilendiğimiz çocuklar aile içinde ciddi travmatik olaylar yaşamış olup Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından koruma altına alınmıştır. Haliç Nar Harekatı olarak tamamı öğrenciden oluşan 110 kişilik gönüllü kadromuzla beraber bilim, kültür, bilişim gibi alanlarda tam donanımlı etkinliklerimizle çocukların sosyal hayata adapte olmaları için çalışmalar yürütüyoruz. Güz ve Bahar olarak iki dönem her hafta etkinlik gerçekleştiriyoruz. Dönem sonunda kapsamlı bir çocuk festivaliyle dönemi sonlandırıyoruz.

Her Cumartesi Beykoz Galip Öztürk Çocuk Evleri Sitesi’nde barınan 6-13 yaş aralığında olan ve her Pazar günü Dudullu Anadolu Çocuk Destek Merkezi’nde barınan 13-18 yaş aralığında olan çocuklarla ilgileniyoruz. Dönem başında başvuru formumuzu dolduran gönüllülerimizi ön görüşmelerde eğitim veren psikoloğumuz tarafından hazırlanan sorularla eliyoruz. Seçilen gönüllülerimizle aktif çalışmalar yürütebilmek adına sponsorluk, sosyal medya, iletişim ve atölye ekipleri oluşturuyoruz.

Tüm etkinliklerimizi, ulaşımı ve çocukların yemek ihtiyacını sponsorlar desteği ile gerçekleştiriyoruz. Genel olarak çalışmalarımız iki aşamalı şekilde gerçekleşmektedir: İlk olarak kurum bakımı altında kalan çocuklar etkinlikler yapma amacıyla ‘düzenli ve sürekli’ olarak Üniversitemizde misafir edilmektedir. Proje gönüllüleri tamamen üniversite öğrencilerinden oluşmakta olup gönüllülerin etkinlik katılımları için dönem başında uzman psikologlar tarafından verilen eğitimi alması şartı bulunmaktadır. İkinci olarak çocukların aile yanında büyümeleri için en iyi çözümlerden biri olduğu düşünülen koruyucu aile bakım modelinin farkındalığını arttırmaya yönelik çalışmalar yürütülmektedir. Bunlar; meydan, AVM gibi kalabalık yerlerde stant açıp broşür dağıtarak bilgi vermeyi, farklı üniversitelerde uzmanlar tarafından verilen seminerleri ve medyada farkındalığın artmasına yönelik çalışmaları kapsamaktadır.

Tüm bunlar yapılırken daha fazla çocuğa ulaşmak amacıyla, farklı illerdeki gönüllü üniversite grupları ile iletişime geçilip yolculuk yapılarak Nar Harekatı projesinin farklı illerde de açılması sağlanmaktadır. Şu an itibariyle Nar Harekatı 4 ilde toplam 10 üniversitede aktif çalışmalar yürütmekte olup, her üniversitenin katılımıyla sağlanan ortak çalışmalarda bulunmaktadır.

SENSİZ OLMAZ PROJESİ

2016 yılında Haliç Üniversitesi Gönüllülük Kulübü, Benim Geleceğim Projesi için yola çıkan ekibimizin herkese dokunmalıyız prensibi bir otobüs şoförünün hikayesi üzerine kurulmuş bir projedir.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahi Servisi’nde tedavi gören çocuklara eğitici ve eğlenceli faaliyetler ile psikolojik destek ve motivasyon sağlamayı hedefleyen projemiz Sensiz Olmaz Projesi ismiyle filizleniyor. Projemiz 2017 yılından bu yana her yıl 100’ü aşkın gönüllüsü ile Gönüllülük Kulübü bünyesinde, Cerrahpaşa Tıp Fakültesine her Salı ve her Cuma olmak üzere haftanın iki günü ziyaretlerini sürdürmektedir.

OYUNCAK MEVSİMİ PROJESİ

Oyuncak Mevsimi Projesi, taşrada çalışan mevsimlik işçilerin çocuklarına ulaşmayı hedeflediğimiz sosyal sorumluluk projemizdir.

Oyun ve oyuncaklar çocuğun hayal gücünü kullanarak kişiliğini geliştirebileceği en önemli araçlardan olmakla beraber çoğu çocukta en çok ihmal edilen eğitim aracıdır.

“Bizim için çocukların her mevsimi oyuncak mevsimi olmalıdır.” mottosuyla 2020 yılında faaliyetlerine başlayan Oyuncak Mevsimi Projesi kapsamında hedefimiz; Türkiye’nin dört bir yanındaki dezavantajlı tüm çocuklara ulaşarak onların hayal gücü ve kişisel gelişimlerine katkıda bulunmak ve onlara oyun arkadaşları olabilerek yüzlerindeki gülümsemenin ve en değerli zamanlarında geçirebilecekleri eğlenceleri anlara katkımızın olmasıdır.

ETKİNLİKLERİMİZ